دکتر زندگی دکتر زندگی خانواده، عشق، تحول، موفقیت صابر خطيری صابر خطيری

غاز و اسب

غازی در چمنزاری داشت می‌چرید که یکباره با خود پنداشت اسبی در همان حوالی به او بی‌حرمتی کرده است. به همین دلیل به اسب نزدیک شد و گفت: «یقین دارم در قلمرو حیوانات نسبت به‌تو بلند‌مرتبه‌تر وکامل‌تر هستم، زیرا تمام قابلیت تو در یک زمینه محدود می‌شود. درحالی‌که من نه‌تنها می‌توانم روی زمین راه بروم، بلکه قادرم با بال‌هایم در آسمان پرواز کنم و با حضور در آبگیرها، دریاچه‌ها و شنا کردن، شاداب و با‌نشاط شوم. در واقع من از قابلیت‌های متفاوت پرندگان، ماهی‌ها و چارپایان به‌طور کامل بهره‌مندم.»

اسب خرناس‌کنان گفت: «درست است که این سه قابلیت در تو متمرکز است؛ اما هیچ کدامشان در حد کمال نیست و ویژگی بارزی برایت محسوب نمی‌شود. آری، تو پرواز می‌کنی؛ اما پروازت آن‌قدر ناشیانه است که حتی با چکاوک و پرستو هم قابل قیاس نیست و در ضمن تنها می‌توانی در سطح آب شنا کنی. نمی‌توانی چون ماهی به داخل آب فرو روی و از این طریق غذایت را تأمین کنی. شنا در زیر امواج نیز برایت میسر نیست. به‌علاوه وقتی با پاهای پهن و ساق‌های نازک و کشیده‌ات راه می‌روی اسباب خنده‌ی رهگذران هستی.

درست است که من تنها روی زمین راه می‌روم؛ اما اندامی دلپذیر و عضلاتی نیرومند دارم. بسیار تیز و فرز و چابکم، سرعتم شگفتی‌آفرین است و ترجیح می‌دهم از یک قابلیت بهره‌مند باشم و به آن ببالم، تا یک غاز باشم با سه ویژگی ضعیف و نصفه‌نیمه!

نکته:
برای جلوگیری از اتلاف نیرویتان آن را در یک نقطه متمرکز کنید. با حفاری عمیق یک معدن، دستاوردهای بیشتری حاصل می‌شود تا حفر چند معدن کم‌عمق. شدت همواره بر وسعت می‌چربد. نیرومند بودن همیشه بهترین راهکار است؛ اما نیرومندی در نقطه‌ای معیّن و درباره‌ی موضوعی خاص.

راهکاری کامل‌تر و ساده‌تر از تمرکز نیروها وجود ندارد. این اصل به‌اختصار می‌گوید با بیشترین میزان تمرکز دست‌به‌عمل بزنید. هنگامی‌که برای ارتقای اوضاع و شرایط زندگی‌تان در جستجوی منابع اقتدار هستید، یک حامی قابل اتکا پیدا کنید.

آرتور شو‌پنهاور، فیلسوف مشهور، در این باره می‌گوید: «هوش پارامتر شدت است، نه پارامتر وسعت.»

رمز موفقیت فرماندهان بزرگی چون ناپلئون در خلال جنگ‌ها این بود که نیرویشان را در ضعیف‌ترین موضع دشمن متمرکز می‌کردند. همواره بر هدف خود متمرکز بود و با پیروی از این راهکار توانست دشمنانی را که به پراکندگی فکر دچار بودند و نیروهایشان را در جبهه‌های جنگ متمرکز نمی‌کردند به ‌آسانی مغلوب کرده و از سر راه بردارد.

چنین پیکانی در هر زمان، هدف مورد نظر را یافته و دشمن را به‌آسانی تار و مار می‌کند. پس تنها روی یک هدف و یک کار متمرکز شوید و تا زمانی‌که آن را به سرمنزل مقصود نرسانده‌اید به کاری دیگر نپردازید.

اگر برای غلبه بر موانع از فردی به فردی دیگر متوسل شوید و از منزلی به منزلی دیگر رهسپار گردید، جز اتلاف وقت و از دست دادن نیروی خود، چیزی عایدتان نخواهد شد.

شما در قلمرو اقتدار به حمایت افرادی نیاز دارید که از شما قدرتمندترند. در عین حال اتصال به یک منبع اقتدار همواره نیروی افزون‌تری پدید می‌آورد.

به‌خاطر بسپارید اقتدار به خودی خود پدیده‌ای متمرکز است. در هر مجموعه سر رشته‌ی کارها به دست افرادی است که اغلب عناوین پر زرق و برق ندارند. تنها باید بدانید فرمان هدایت کارها در دست کیست و مدیر واقعی در پشت صحنه چه کسی است. در این راستا کسی پیروز است که از اهدافی روشن و دقیق پیروی کرده و میزان پیشروی و امتیازاتش را در نظر دارد.

اغلب، نمی‌توان با یک تیر دو نشان زد! اگر ذهنتان منحرف شود، نمی‌توانید هدف را نشانه روید. ذهن و تیر باید یکپارچه شود. تنها با توسل به تمرکز ذهنی و فیزیکی، تیرتان به هدف اصابت می‌کند.

برگرفته شده از کتاب: خوشبختی نصیب بهترینها می شود / سعید گل محمدی

درباره ی سعید گل محمدی

- نویسنده ، مترجم و مدرس در حوزه ی مهارت های زندگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *