دکتر زندگی دکتر زندگی خانواده، عشق، تحول، موفقیت صابر خطيری صابر خطيری
صفحه اصلی / تحول / راهکارها و مهارت های تحول / چطور با ناامیدی مقابله کنیم
چطور با ناامیدی مقابله کنیم - دکتر زندگی

چطور با ناامیدی مقابله کنیم

زندگی کامل نیست. همیشه طوفان‌ ها می‌ آیند و می‌ روند. احساس ناامیدی می‌کنید؟ به بالا نگاه کنید! خدا بزرگ است.

خداوند از روزهای سختی که برایمان بوجود می آید برای بیرون کشیدن ما از افسردگی و ناامیدی و قوی کردن ما استفاده می‌کند.

نباید دلسرد شوید. همیشه امید وجود دارد. سختی‌ها معمولا باعث می‌شوند احساس تنهایی کنیم. آدم ها هر روز با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند. در این زمانی که مشکلات اقتصادی زیادی وجود دارد، به ایمان تان تکیه کنید و بدانید که خداوند بزرگتر از آن سختی‌هایی است که برایتان پیش آمده است. امید اعتمادی است که همه ما دوست داریم داشته باشیم.

اولین کاری که بعد از احساس ناامیدی انجام می‌دهید چیست؟ به زانو می‌افتید و دعا می‌کنید و حکمت خدا را طلب می‌کنید. یا به رختخواب می‌افتید و آرزوی مرگ می‌کنید؟

وقتی ناامیدیم، داشتن امید کار سختی است

باید به نقطه‌ ای در زندگی تان برسید که دیگر نتوانید ادامه دهید. گناهتان، گذشته‌ تان، سختی‌ها و مشکلاتی که هر روز با آنها دست و پنجه نرم می‌کنید، ظاهرتان یا وضعیت زندگی تان. وقتی هیچوقت به آن نقطه نرسید که تغییرات مثبت در زندگیتان به یک انتخاب تبدیل شود، زندگیتان پوچ و بیهوده خواهد بود.

به یک بطری کوکاکولا نگاه کنید. نیمی از آن را بنوشید و بعد بگذارید زمین. نگاه کنید مایع درون آن چه می‌ کند. تلاشی بیهوده دارد و به ناکجا می‌ رود، مگر اینکه محتوی بطری را بیرون بریزید. اما سر و صدا کرده و داخل محدوده ظرف می‌ جوشد. هیچ هدفی جز مصرف شدن ندارد.

اگر به قدم زدن در جاده پهناور ناامیدی ادامه دهید، درست مثل محتوی آن بطری خواهید شد. مثل امید یک دیوانه برای فرار از تیمارستان و نداشتن قدرت لازم برای آن. باید اولین قدم به سمت آزادی را برداریم. باید از محیط ناامیدکننده اطرافتان پا را بیرون گذاشته و بقیه را به خدا بسپارید.

آدم ها همیشه دور انتخاب‌ ها، افسوس‌ های گذشته و سختی‌ هایی که برایشان پیش آمده می‌ چرخند. روز به روز، محیط به دیوی برای آنها تبدیل می‌ شود که ذهن شان را به اسارت می‌ کشد. توانایی فرار ندارند. ناامیدند. احساس گم‌گشتگی کرده و تصور می‌ کنند هیچکس دوست شان ندارد.

بعد در اوج سختی‌ ها و مشکلات به سمت خدا فریاد می‌ کشند که آنها را از این ناامیدی نجات دهد. امید اعتمادی در اعماق وجود ماست که قدرت لازم برای واردِ عمل شدن و رسیدن به هدف مان را به ما می‌ دهد.

ایمان یعنی اعتقاد به چیزی که قادر به دیدن آن نیستید. امید یعنی دوست داشته باشیم چیزی که ایمان مان می‌ خواهد به ما نشان دهد را ببینیم. این دو در کنار هم هستند و نمی‌ توان آنها را از هم جدا کرد.

من در شرایط سختی در زندگی خود قرار داشتم و دیگر قادر نبودم قدمی به جلو بردارم. قادر به تامین خود و خانواده‌ ام نبودم. نه ماشینی داشتم، نه شغلی و نه پولی. از خجالت نمی‌ توانستم سرم را بلند کنم. تابحال چنین شرایطی داشته‌ اید؟ این یعنی فقر. این یعنی حتی برای کوچکترین نیازهای روزانه‌ تان هم سختی بکشید.

و مسئله ناراحت‌ کننده این است که خیلی‌ ها حتی شرایطی بدتر از من داشتند. در زندگی به نقطه‌ ای می‌رسیم که می‌ توانیم تصمیم بگیریم جاده‌ ای که پیش روی داریم را ادامه دهیم یا ایستاده و صبر کنیم. و مطمئنا وقتی ناامیدانه نیاز به کمک داریم، صبر کردن برای خدا بسیار سخت است.

خداوند راهی دارد که به ما نشان می‌ دهد تا چه اندازه مهم هستیم. همه ما برای دلیلی به دنیا آمده‌ ایم و سختی‌ها و ناامیدی‌ هایی که برایمان پیش می‌آید اهمیتی ندارند.

شما بیهوده و بی‌دلیل برای گذراندن این زندگی کوتاه به دنیا نیامده‌ اید.

منتظر ماندن برای خدا به معنی منفعل بودن نیست. به این معنی نیست که بیکار بایستید، به آسمان خیره شوید و منتظر یک میلیون دلاری باشید که خداوند از آن بالا برایتان می‌ فرستد.

امید یک عمل است. اکر فقط یک جرقه از آن در روحتان وجود داشته باشد، خیلی زود ایمان صدایتان می‌ کند که پایتان را بیرون گذاشته و کاری برای ناامیدی‌ تان بکنید. خداوند در هر کدام از ما قوه درک و بصیرت قرار داده است. قدرتی درون ما قرار داده که باعث می‌ شود بتوانیم در برابر سختی‌ ها بایستیم.

امیدتان را از دست ندهید. احساس ناامیدی کردن درد بزرگتری است تا قدم بیرون گذاشتن و با کمک ایمان به خدا کاری برای تغییر شرایط انجام دادن.

خدا بزرگ است و شما را برای هدفی مهم خلق کرده است.

اینطور به آن نگاه کنید، احساس ناامیدی کردن فقط شما را عقب می‌اندازد و در هم می‌شکند. پس بایستید، به بالا نگاه کنید و در دریای ناامیدی غرق نشوید. خدا بزرگ است و بیشتر اوقات او تنها کسی است که می‌ توانید در زمان سختی‌ ها برای کمک به سراغش بروید.

منبع: وب سایت مردمان

درباره ی دکتر زندگی

خانواده، عشق، تحول، موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *