دکتر زندگی دکتر زندگی خانواده، عشق، تحول، موفقیت صابر خطيری صابر خطيری

حسادت‌های مردانه

همه می‌گویند، حسادت‌ مختص زنان است و مردان به خاطر قدرتی که دارند اهل حسادت و این جور چیزها نیستند؛ ولی صاحبان این عقیده، اشتباه می‌کنند.

اغلب مردانی که فاقد اعتماد به نفس لازم هستند، یا دچار بدبینی به همسر می‌باشند، متأسفانه به اطرافیان ِ همسرشان بسیار حسادت می‌کنند و ناگزیر، همسرشان را در قید و بند شدیدی قرار می‌دهند. آنها فقط زندگی را برای خود و همسرشان مشکل می‌کنند.

اگر با این دسته از مردان روبه‌رو شدید، توصیه‌های زیر را به کار بگیرید؛ وضع از آنچه که هست بهتر می‌شود:

۱- با کسی ازدواج کنید که شما را به خاطر خصوصیات خودتان برگزیده باشد؛ نه با کسی که میل دارد شما را از چنگال سیل خواستگارانتان درآورد. چنین مردی وقتی به شما دست یافت همه‌چیز را فراموش می‌کند. او در واقع در پی ازدواج نیست، بلکه در پی پیروزی است. او فقط به دست آوردن را می‌خواسته، نه زندگی کردن را.

۲- با مردانی که به خاطر حسادت، با زنان به خشونت رفتار می‌کنند و این را جزء افتخارات خود می‌دانند، ازدواج نکنید. این آدم‌ها از احترام، اعتماد و اطمینان چیزی نمی‌دانند.

۳- وقتی مردتان به شما حسادت کرد، اگر با صحبت و مذاکره بخواهید ثابت کنید که به او وفادارید، بی‌فایده است. مذاکره و نرمش نشان دادن، گاهی کار را خرابتر می‌کند؛ زیرا مرد به اشتباه این طور استنباط می‌کند که پس حق داشته است حسادت کند، لذا با وی قاطع باشید، یک «نه» بگویید و سکوت موقرانه ی خود را حفظ کنید.

۴- اگر به کسی یا جایی نگاه می‌کردید و او از این کار ناراضی شد و از شما پرسید که به کجا نگاه می‌کردید؟ دروغ نگویید و هول نشوید، بی‌درنگ حقیقت را بگویید.

۵- وقتی حسادت مردان گل کرد، همان لحظه به او محبت نکنید؛ زیرا با این ترتیب شرطی می‌شود. چون به ذهنش این گونه خطور می‌کند که از پس هر حسادتی محبت است! پس هربار که حسادت کند، محبت خواهد دید!

۶- وقتی حسادت می‌کند او را مسخره نکنید؛ اگر احساس او را به بازی بگیرید، عواقب خطرناکی در انتظار شماست. بعضی از زنها به نادرست، از این کار مرد خوششان می‌آید و از مرد خود سوء استفاده می‌کنند. بر حذر باشید که این کار عاقبت خوشی ندارد و باید متوقف شود.

۷- وقتی به شما حسادت کرد، برای رفع آن، با او لجبازی نکنید؛ چون در چنین مواقعی، عاقبت این شما هستید که فدا می‌شوید! ابتدا سعی نمایید تا با شیوه‌های معقول با او مذاکره کنید. اگر پس از تلاش کافی متوجه شدید که بیش از حد عصبی است و شما قادر نیستید او را از خود مطمئن سازید، قبول کنید که بیمار است. حالا وقت آن رسیده که شما او را از خود برانید و از ازدواج با وی منصرف شوید.

۸- وقتی در محلی هستید که متوجه شدید دارد حسادت شوهر گل می‌کند و ممکن است با شما یا با سایر میهمانان درگیر شوید، بهتر است جای خود را عوض کنید، یا به بهانه ی کمک به صاحبخانه، به آشپزخانه بروید و خود را مشغول کنید. در صورتی که باز هم به قول معروف به شما «پیله» کرد، محل را ترک گفته و با او قهر کنید! منتها «قهر قشنگ»؛ یعنی هم با او حرف بزنید و هم با وی خیلی خوش و بش نکنید!

۹- صداقت داشته باشید؛ یعنی اگر قرار است کاری را انجام بدهید که فکر می‌کنید او را دلخور خواهید کرد، قبلا آن را با وی در میان بگذارید. اگر قرار است جایی بروید و می‌دانید که مایل نیست به آنجا بروید، با او لجبازی نکنید. اگر دیدید با یکی از کارهای شما شدیدا مخالف است، حتی المقدور آن کار را انجام ندهید.

۱۰- بیشتر مردها به یکی دو نفر از اطرافیان حسادت می‌کنند. حسادت مردان ممکن است باجناقشان، پسرخاله یا پسرعموی شما باشند؛ یا گاهی ممکن است این حسادت به یکی از خویشان و یا در نهایت نسبت به یکی از دوستان مشترک شما باشد. پس از این که حساسیت او را نسبت به افراد خاصی تشخیص دادید، سعی کنید تحت هیچ عنوان با آنان خودمانی نشوید و حتی از شوخی های معمولی نیز درگذرید، تا رفته رفته شوهرتان خوش‌بین شود و نسبت به شما اعتماد کافی پیدا نموده و خودش هم دارای اعتماد به نفس بیشتری بشود. آن وقت است که همه‌چیز به سیر طبیعی خود خواهد افتاد.

در پایان این بحث، ذکر یک نکته ضروری است؛ مخصوصا برای کسانی که همسرشان به آنها حسادت می‌کنند. عده‌ای از دانشمندان معتقدند که کمی حسادت، «نمک» زندگی است و زندگی زناشویی را شیرین‌تر می‌کند! البته به شرطی که بیمارگونه و غیرقابل کنترل نباشد و در حد همان «نمک!» باقی بماند تا خیلی زندگی را شور نکند!

عده‌ای دیگر نیز می‌گویند: «آدم عاشق، نگران عشق خویش است؛ همین تشویش، موجب می‌شود که به اطرافیان معشوق، حسادت کند». بسیار خوب! وقتی تا این درجه کمرنگ باشد تحملش هم آسان است.

درباره ی محمدرضا اسلامی

نویسنده و مشاور در حوزه ی خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *