دکتر زندگی دکتر زندگی خانواده، عشق، تحول، موفقیت صابر خطيری صابر خطيری

هفت قانون عذرخواهی

انسان در طول زندگی خود فراتر از تصورش نیاز به عذرخواهی دارد. بله، وقتی جوان باشید شاید فکر کنید که امکان ندارد اشتباه کنید. ولی اشتباه خواهید کرد. کارهایی خواهید کرد که خجالت خواهید کشید. به نزدیک‌ترین اشخاص خود آسیب خواهید رساند. حرف‌هایی خواهید زد که آرزو می‌کنید می‌توانستید پس بگیرید. اما گریزی نیست. دوستی‌هایی بدون هیچ برگشتی از هم خواهند پاشید. این برای همه‌ی ما اتفاق افتاده، انسان همین است.

به نظر می‌آید عذرخواهی کار راحتی باشد، ولی نیست. خوب، شما چگونه عذرخواهی می‌کنید؟ من چند قانون برای شما وضع کرده‌ام:

قانون اول:

از گفتن «ولی» اجتناب کنید. به این حرف خواهید رسید. نیاز خواهید داشت تا کارها و حرف‌هایتان را توضیح دهید، هر آن چیزی که طرف مقابلتان را اذیت کرده است. این کار را نکنید. واژه‌ی «ولی» زیر ِ تمامی حرف‌هایی که قبلش زده‌اید می‌زند.

قانون دوم:

بابت کارهایتان عذرخواهی کنید. مسئولیت هر کاری که کرده‌اید را بپذیرید. حتی اگر فکر می‌کنید طرف مقابل هم کمی مقصر است، بابت کار خودتان عذرخواهی کنید.

قانون سوم:

مهمترین چیز صادق بودن است. در چشم‌های طرف مقابل نگاه کنید. عذرخواهی الکی نکنید و چیزی مانند «ببخشید که که ناراحت شدی وقتی من…» عذرخواهی الکی از عذرخواهی نکردن بدتر است. چرا که نه تنها عذرخواهی ای از صمیم قلب نمی‌کنید، بلکه دارید به او می‌گویید که حق ناراحت بودن را ندارد.

قانون چهارم:

از طریق پیامک عذرخواهی نکنید. ایمیل نزنید. به هر چه که می‌پرستید، عذرخواهی خود را توی فیس‌بوک ننویسید. از آن شخص حضوری عذرخواهی کنید، یا حتی اگر ممکن نیست، از پشت گوشی این کار را بکنید.

قانون پنجم:

به او پیشنهاد جبران بدهید. اگر ممکن است اشتباه خود را جبران کنید. از روشی درست به او نشان دهید که از صمیم قلب متاسفید.

قانون ششم:

بی‌خیال شوید. تنها کاری که از دست شما برمی‌آید عذرخواهی است. نمی‌توانید کسی را مجبور به بخشش کنید. گاهی اوقات عذرخواهی کافی نیست و دوستی تمام می‌شود و این جور مواقع است که باید از اشتباهات خود درس بگیرید و تکرارشان نکنید.

قانون هفتم:

باید بدانید که همان قدری که شما نیاز به عذرخواهی پیدا می‌کنید، دیگران هم مجبور می‌شوند از شما عذر بخواهند. شاکر باشید، دیگران را ببخشید. گاهی اوقات می‌بینید در دریای خشم خود غرق شده‌اید و تعداد راه‌هایی که ممکن بود اشتباه کنید را می‌شمارید. این دقیقا زمانی است که باید کمی خودسنجی کنید.

نوشته ی: کریس جــُردن

ترجمه اختصاصی دکتر زندگی – مسعود کاغذلو

 

منبع (+)

درباره ی مسعود کاغذلو

نویسنده و مترجم در حوزه موفقیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *