دکتر زندگی دکتر زندگی خانواده، عشق، تحول، موفقیت صابر خطيری صابر خطيری
صفحه اصلی / تحول / راهکارها و مهارت های تحول / شش نگرش برای برنده‌ها

شش نگرش برای برنده‌ها

اول ـ یقین: مشکلی نیست که آسان نشود.

 • مشکل خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

مشکل را کوچک و در اندازه‌ی واقعی در نظر بگیرید، احساسات توأم با ترس و وحشت و بی‌کفایتی را تخلیه کنید و عاقلانه شروع کنید به فکرکردن. ناله و شکایت نکنید. درواقع به‌وجودآمدن مشکل یکی از بی‌نظیرترین روش‌های الهی آموزش و کمک به شما برای رشدکردن است.

 • باور داشته باشید که می‌توانید.

وقتی باور داشته باشید می‌توانید، به کمک خداوند بر تمام مشکلات غلبه می‌کنید. واژه‌های «باورداشتن» و «توانستن» برای خلق عملکرد یکپارچه و منسجم، باید با هم باشند. اگر باور داشته باشید می‌توانید، می‌توانید.

 • عاقلانه واکنش نشان دهید.

وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید، ممکن است وحشت کنید یا مضطرب شوید. چنین واکنش‌هایی در شرایط احساسی بروز می‌کنند و به احتمال قریب به یقین عاقلانه نخواهند بود. اگر ذهن آرام نباشد نمی‌تواند فکر کند و تنها زمانی که از آرامش برخوردار باشد می‌تواند به تولید عقلانی و مفاهیم مبتنی بر واقعیت بپردازد تا به‌سوی راه‌حل‌ها راهنمایی شود.

دوم ـ شجاعت: از هیچ چیزی نمی‌ترسم.

 • باورهای خود را تقویت کنید.

وقتی کسی قاطعانه در برابر چیزی بایستد، آن چیز دست و پایش را جمع می‌کند و سرانجام راهش را می‌کشد و می‌رود.

 • خودتان باشید.

به خود خاطرنشان کنید که شما فردی خاص هستید. درواقع از شما همین یک نمونه هست!  این ویژگی باعث می‌شود کورکورانه از دیگران تقلید نکنید. بکوشید مثل دیگران نباشید.

 • در هر برهه، به زدودن یک ترس بپردازید.

فهرستی کامل و صادقانه از تمام چیزهایی که از آن‌ها می‌ترسید تهیه کنید. به‌دقت آن را مطالعه کنید تا مسلط‌ترین ترس خود را تعیین کنید، ترسی که شاید هر روز همراه شماست و از همه بیشتر شما را می‌آزارد. تصمیم بگیرید فقط به همان ترستان هجوم ببرید. به این ترتیب موفق می‌شوید یکی‌یکی ترس‌هایتان را از میان بردارید.

سوم ـ شور و شوق: زندگی مهیج است.

 • شور و اشتیاق خود را بپرورانید.

شما می‌توانید در پنج دقیقه‌ی اول صبح، روز خود را شکل دهید. تمام اخبار خوبی را که می‌توانید مجسم کنید. سپس برخیزید تا به استقبال روزی مملو از چیزهای خوب، افراد خوب و فرصت‌های خوب بروید. در تمام طول روز شور و شوق در وجود شما موج می‌زند و شب‌هنگام سرخوش و خشنودید.

 • هر چه بیشتر مشتاق باشید.

هنگامی که کسی به‌راستی مشتاق باشد می‌توان آن را در برق چشمانش، در سرزندگی و حس و حال شخصیتش دید. شور و شوق تفاوتی عظیم در میل و رغبت و بشاش‌بودن بشر ایجاد می‌کند.

 • به خداوند و مخلوقاتش عشق بورزید.

خداوند مهربان، و تمام مخلوقاتش را دوست بدارید؛ از جمله همه‌ی انسان‌ها و طبیعت را. کسی که دوست می‌دارد پرشور و شوق است. امروز را با پروراندن مهر و محبت آغاز کنید.

چهارم ـ آرامش: جای نگرانی نیست

 • به موهبت‌های خود توجه کنید.

وقتی موهبت‌های خود را بشمارید و به شمردن آن‌ها ادامه دهید، سرانجام نگرانی‌هایتان این پیغام را می‌گیرد که بازی تمام شده و وقت رفتن فرا رسیده است.

 • در هر فرد و عملکردی به دنبال بهترین‌ها باشید.

این تمرین یکی از مهیج‌ترین تمرین‌های رشد فردی است. در حرف و عمل، بهترین معنای ضمنی را برای هر فرد و هر موقعیتی در نظر بگیرید. چنین تمرینی به‌راستی کمک می‌کند بهترین نتیجه حاصل شود.

 • عادت به نگرانی را از وجود خود بزدایید.

برای متوقف‌کردن این روند غمبار، اولین گام این است که کم‌کم وضعیت معنوی ذهنی را جایگزین وضعیت همراه با نگرانی ذهنی بکنید. به این ترتیب در ذهن خود یک نظام فکری جدید برقرار می‌کنید. اگر مصرانه آن را حفظ کنید، افکار فاسدی را که سبب ایجاد «بیماری نگرانی» می‌شده‌اند، نابود می‌کنید.

پنجم ـ اطمینان: می‌توانم پیشرفت کنم.

 • به خود اعتماد کنید.

با دیگران محترمانه برخورد کنید و از ته دل آنان را ارج نهید. با اعضای خانواده عاشقانه رفتار کنید. به آنان نگویید تصمیم گرفته‌اید به شیوه‌ی جدید عمل کنید. فقط در عمل این کار را بکنید. روحیه‌ی جدید شما بر همه اثر خواهد گذاشت.  

 • واقع‌بین باشید.

توقع نداشته باشید یکباره تغییر کنید یا تغییرات لازم به‌سادگی صورت گیرد. شاید یک رنجش دیرینه و حتی غرض‌ورزی‌ها، فقط طی فرایندی تدریجی از میان برود. عامل اصلی این است که یک نفر باید به ایجاد تغییر همت گمارد و این فرایند را آغاز کند.

 • ایمان به خدا را در خود تقویت کنید.

ایمان به خدا برای راهنمایی‌گرفتن و هدایت‌شدن لازم است. اثبات شده است که خانواده‌های دارای عقاید مذهبی به غلبه‌کردن بر مشکلاتشان تمایل دارند و موفق می‌شوند.

ششم ـ امیدواری: آینده از آن من است.

همیشه به خاطر داشته باشید که شما دارای آینده هستید، بدون توجه به سن و سال یا خستگی یا ناخوشی‌ای که احساس می‌کنید. در زندگی نگویید: «احساس خوبی ندارم»، «خسته‌ام»، «شور و شوق ندارم»، «دارم پیر می‌شوم»، «هیچ چیز برایم اهمیت ندارد»، «آینده‌ای ندارم». این تفکر راهی مطمئن برای بی‌آینده بودن شماست. درعوض بگویید: «خوشحالم»، «شور و شوق دارم»، «با توکل به خدا، آینده‌ای روشن پیش رو دارم». برای ما مقدرشده به این منظور که تا آخرین لحظه‌ی عمرمان «زندگی» کنیم، به آینده باور داشته باشیم. هر روز به خودتان بگویید: «با توکل به خدا آینده‌ای بسیار درخشان‌تر از هر آینده‌ی دیگری که تا به حال در ذهنم می‌گنجیده، پیش رو دارم.»

منبع: مجله راز

درباره ی مجله راز

دو هفته نامه روانشناسی راز، از انتشارات نسل نو اندیش - مدیر مسئول: بیژن علیپور - حامی وب سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *