دکتر زندگی دکتر زندگی خانواده، عشق، تحول، موفقیت صابر خطيری صابر خطيری

باورهای نیرومند شما

مسافری خسته و گرسنه به روستایی رسید که ساکنانش بسیار فقیر بودند. او از روستاییان مقداری غذا خواست، اما آنان گفتند که هیچ غذایی برای خوردن ندارند. او لبخند زد و گفت: «هیچ اشکالی ندارد. تکه سنگی دارم که با پختن آن سوپی خوشمزه آماده می‌شه.» روستاییان ظرفی پر از آب برای مسافر آوردند. او دستمالی از جیبش بیرون آورد. آن را باز کرد. از میان آن، سنگی خاکستری و شسته‌شده را بیرون آورد و داخل ظرف آب انداخت.درحالی‌که آب گرم می‌شد، مسافر مزه‌ ی آن را چشید و با شگفتی گفت که بسیار خوشمزه است. اندکی بعد، او چنین گفت: «وای، چه سوپ خوشمزه‌ای! فقط اگر کمی پیاز به آن اضافه می‌کردیم، بهتر می‌شد!» روستاییان، پس از کمی فکرکردن، پی بردند که پیاز دارند. آنان مقداری پیاز را داخل ظرف ریختند.

مسافر، پس از چند دقیقه هم‌زدن سوپ، دوباره آن را چشید و از لذت‌ بخش‌ بودن آن سخن گفت. او ادامه داد: «فوق‌العاده است. فقط اگر کمی هویج به آن اضافه می‌کردیم؛ بهتر می‌شد!» روستاییان، پس از کمی اندیشیدن و جستجو کردن، پی بردند که هویج هم دارند. آنان مقداری هویج نیز به غذا افزودند.

ماجرا همچنان ادامه یافت. مسافر همواره از خوشمزه‌ بودن سوپ تعریف می‌کرد و در ادامه می‌ گفت، اگر این یا آن ماده‌ ی غذایی را به آن می‌ افزودیم، بسیار بهتر می‌شد. به‌ این‌ ترتیب، در مدتی کوتاه، سوپی خوشمزه در روستایی تهیه شد که مردمانش باور داشتند غذایی برای خوردن ندارند.

باورهای نیرومند شما نشان می‌دهند که چگونه می‌اندیشید؛ چه احساسی دارید؛ چگونه عمل می‌کنید و با چه پیامدهایی روبرو می‌شوید. اگر باورهایی نیرومند بر مبنای خوش‌ بینی، اعتماد به‌ نفس و موفقیت نهایی در وجودتان شکل گرفته است، هیچ عاملی نمی‌تواند شما را از دستیابی به اهداف ارزشمندتان باز دارد.

از سوی دیگر، اگر باورهایی منفی را بر مبنای خود کم‌ بینی و کمبود در وجودتان پرورش داده‌اید، هیچ عاملی نمی‌تواند به شما کمک کند تا موفق شوید.

انسان‌های موفق باور دارند که موفق می‌ شوند؛ بنابراین، این افراد همچون مسافر داستان ما به‌ شدت راه‌ حل‌ محور هستند. اگر بر یافتن راه‌ حل متمرکز شویم؛ بی‌ تردید، راه‌ حلی مناسب را می‌ یابیم. از سوی دیگر، اگر همواره بر کمبودهای زندگی‌مان متمرکز شویم و باور داشته باشیم که همیشه با کمبود رو به‌ رو خواهیم بود، پس بی‌ تردید کمبودهایی بیشتر را به زندگی‌مان جذب خواهیم کرد.

آیا می‌خواهید منتظر بمانید تا مسافری خسته و گرسنه از راه برسد و با راهکار ویژه‌اش باورتان را تغییر دهد یا خودتان دست‌ به‌ کار می‌شوید و باورهای محدود کننده‌ ی ذهنتان را تغییر می‌ دهید؟ در این بخش فهرستی از کارهایی مطرح می‌شود که می‌ توانید آن‌ها را انجام دهید تا توانمندی‌ های درونتان را هر چه بیشتر شکوفا کنید.

۷  گام مؤثر برای بهره برداری از تونایی‌ های وجودتان

۱- درباره‌ ی زندگی‌ تان بیندیشید

نخستین گام این است که متعهد شوید هر روز به مدت بیست تا سی دقیقه درباره‌ی زندگی‌تان بیندیشید. مجبور نیستید بی‌حرکت بنشینید و چشمانتان را ببندید. فقط باید از هر گونه عاملی فاصله بگیرید که ممکن است حواستان را پرت کند. تلویزیون، رایانه و تلفن ‌همراهتان را خاموش کنید. در این مدت از اعضای خانواده، همکاران، همکلاسی‌ها یا دوستانتان جدا شوید و با خودتان خلوت کنید. این افراد یا عوامل بر اندیشه‌های شما سایه می‌ افکنند و بر تصمیم‌ های شما تأثیر می‌ گذارند.

به‌ منظور انجام‌ دادن این کار، می‌ توانید برای پیاده‌ روی از خانه خارج شوید یا شب‌ها اندکی زودتر به اتاق‌ خوابتان بروید. زمانی را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است.

اکنون، دروازه‌ های ذهنتان را بگشایید و فقط بیندیشید، بررسی کنید، تأمل کنید، متمرکز شوید، تصور و تجسم کنید. درباره‌ ی گذشته، حال و آینده‌ی زندگی‌ تان بیندیشید. چنین سؤال‌ هایی را برای خودتان مطرح کنید: من از چه توانایی‌ هایی بهره‌ مندم؟ نقاط قوت من چیستند؟ قصد دارم پنج، ده یا پنجاه سال بعد به کجا برسم؟

در این زمان به نکته‌ هایی مهم پی می‌ برید. به‌ این‌ ترتیب، به سطحی جدید از شناخت خودتان می‌ رسید. هدف از انجام‌ دادن چنین کاری این است که اندیشه‌ های خودتان را کشف و آن‌ها را یادداشت کنید. فهرست اندیشه‌ های خودتان را گرد آوری کنید و آن‌ها را بارها و بارها بخوانید. در این صورت، هر زمان که از مسیر اصلی زندگی‌ تان خارج شدید با کمک این فهرست‌ ها دوباره می‌ توانید به‌ سوی اهداف ارزشمندتان باز گردید.

اندیشمندانه زندگی کنید تا زندگی‌ تان دگرگون شود!

«اکنون، زمان مناسب فرا رسیده است تا همان‌ گونه زندگی کنید که رؤیایش را در سر پرورانده‌اید.»

هنری جیمز

۲- مثبت‌ اندیش باشید

این گام به‌ راستی گامی مهم است. هر گونه اندیشه‌ ی منفی شما سبب می‌ شود از زندگی عقب بمانید. خودتان را از هر گونه منفی‌ نگری رها کنید. در دل هر بد بیاری، فرصتی نهفته است! همیشه نکته‌ های مثبت را در هر موقعیتی بیابید. اندیشمندی می‌ گفت: «شما نمی‌ توانید جهت وزش باد را تعیین کنید اما می‌ توانید مسیر قایق تان را با آن هماهنگ کنید.»

«بسیاری از انسان‌ های شکست‌ خورده در زندگی افرادی هستند که هنگام تسلیم‌ شدن، نمی‌ دانستند تا چه‌ اندازه به هدف ارزشمندشان نزدیک هستند.»

توماس ادیسون

۳- هدفی را برای خودتان تعیین کنید

اهداف ارزشمندتان به شما انگیزه می‌ بخشند و به زندگی‌تان جهت می‌ دهند. بکوشید کاری جسورانه را به‌ ثمر برسانید. هدفی ارزشمند را برای خودتان تعیین کنید که سبب می‌شود از توانایی‌ های بی‌ نظیرتان بهره‌ برداری کنید.

«هدف در واقع رؤیایی است که مهلت دستیابی به آن تعیین می‌ شود.»

ناپلئون هیل

۴- معیارهای خودتان را در زندگی تعیین کنید

انسان‌هایی نمونه را در نظر بگیرید. زندگی آنان را مطالعه کنید و از زندگی‌ شان درس بگیرید. بکوشید آنان را سرمشق خودتان قرار دهید. اندیشمندی می‌ گفت: «انسان‌ ها هرگز در زندگی‌ شان پیشرفت نمی‌ کنند، مگر این‌که به معیار یا الگویی بهتر و والاتر از خودشان توجه داشته باشند.»

«اگر می‌ خواهید شاد باشید، هدفی ارزشمند را تعیین کنید که به اندیشه‌ های شما فرمان می‌ دهد؛ انرژی درونتان را آزاد می‌ کند و به شما انگیزه‌ ی تلاش‌ کردن می‌ بخشد.»

اندرو کارنگی

۵- سپاسگزار باشید

به دلیل فرصت‌ های زندگی‌ تان از خداوند سپاسگزار باشید. سپاسگزار بودن سبب می‌شود نعمت‌ هایی بیشتر به سوی زندگی‌ تان جذب شود.

«اگر به کسی هدیه‌ای بدهید و او از شما تشکر نکند، آیا باز هم دوست دارید به او هدیه بدهید؟ همین موضوع در زندگی شما نیز حقیقت می‌ یابد. برای جذب‌ کردن نعمت‌ هایی بیشتر به سوی زندگی‌ تان، باید در ابتدا به دلیل نعمت‌ های کنونی‌ تان از خداوند سپاسگزار باشید.»

رالف مارستون

۶- تغییر را بپذیرید

اگر تغییر را مشتاقانه نپذیرید؛ غیر ممکن است که بتوانید توانایی هایتان را هر چه بیشتر شکوفا کنید. بکوشید انسانی پویا و پذیرا باشید.

نکته‌ای مهم در زمینه‌ ی رشد شخصی این است که انسان ذهنی پذیرا داشته باشد. توجه‌ کردن به اطلاعات، نگرش‌ها، اندیشه‌ ها و احتمالات جدید برای پیشرفت‌ کردن در زندگی به راستی ضروری است.

«بیست سال بعد، بیش از آنچه در این‌ باره نگران شوید که چه کارهایی را انجام داده‌اید، در این‌ باره نگران می‌شوید که چه کارهایی را انجام نداده‌اید. دل به دریا بزنید. از ساحل امن زندگی‌ تان فاصله بگیرید. به ناشناخته‌ها سفر کنید؛ بجویید؛ رؤیا پردازی کنید؛ کشف کنید.»

مارک تواین

۷- همواره در حال یادگیری باشید

در هر سنی می‌توانید نکته‌ هایی جدید را بیاموزید. متعهد شوید هر روز نکته‌ ای جدید را یاد بگیرید. بکوشید همواره در حال رشد و پیشرفت باشید.

«همه‌ ی اطلاعات لازم برای موفق‌ شدنتان از قبل وجود دارد. یگانه مشکل موجود در این زمینه این است که شما خودتان را در معرض آن اطلاعات قرار نمی‌ دهید.»

جیم ران

منبع: مجله راز، سیما فرجی

درباره ی مجله راز

دو هفته نامه روانشناسی راز، از انتشارات نسل نو اندیش - مدیر مسئول: بیژن علیپور - حامی وب سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *